Хочеш представляти права та інтереси особи в суді?! А чи отримав ти для цього свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю?!

Bykomlyk

Хочеш представляти права та інтереси особи в суді?! А чи отримав ти для цього свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю?!

Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», який набрав чинності 30 вересня 2016 року, було внесено ряд інноваційних по своїй природі правок. При цьому більшість з них, як недивно, є лише декларативними, користі від яких не надто багато. Для прикладу, статтю 126 Конституції України «Незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України» виклали в новій редакції, норма якої розкриває юридичну суть підстав для звільнення судді. Але в практиці такої незалежності як не було, так і не буде. І внесенні зміни – це лише чергова спроба продемонструвати уявне за реальність. Та менше з тим. В даній статті ми хотіли б більш детально розглянути питання, щодо діяльності адвокатів та представників в судах.

Статтею 1312 Конституції України передбачено, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Перше, що насторожує так це категоричність словосполучення «виключно адвокати». Нагадуємо, що до сьогоднішнього дня, в судах, за виключенням справ кримінального провадження, права та інтереси сторони у справі могла представляти будь яка дієздатна фізична особа. Ну ось для прикладу, навчаєтесь ви на юридичному факультеті, а Вашим знайомим потрібна допомога в суді, скажімо по розлученню. Спільно із знайомим Ви пішли до нотаріуса, оформили довіреність на представництво і все – Ви повноцінний представник позивача/відповідача. І все б добре, як би не намагання законодавця насадити адвокатську монополію на представництво в судах. Забігаючи на перед зауважимо, що так звана адвокатська монополія відбуватиметься в декілька етапів. А саме:

  1. у Верховному Суді та судах касаційної інстанції – з 1 січня 2017 року;
  2. у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року;
  3. у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.

Із зазначеної загальної норми щодо строків запровадження професійної правничої допомоги передбачений виняток щодо представництва в суді органів державної влади і місцевого самоврядування. Їх представництво в судах згідно з абз. 2 пп. 11 п. 161 Перехідних положень Конституції України виключно прокурорами або адвокатами має здійснюватися з 1 січня 2020 року.

                 Разом з тим, слід врахувати, що відповідно до абз. 3 пп. 11 п. 161 Перехідних положень Конституції України представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності ЗУ Про внесення змін до Конституції України», здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, – до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.

Отже, з вище викладеного можна зробити висновки, що починаючи з січня 2019 року представництво інтересів осіб в судах будь-якої інстанції може лише адвокат! Наскільки це позитивно та/або ж навпаки – негативно, сказати важко.

About the author

komlyk administrator

Напишіть відгук