Внесення відомостей до єдиного реєстру досудових розсліувань

Bykomlyk

Внесення відомостей до єдиного реєстру досудових розсліувань

Із прийняттям нового Кримінального процесуального кодексу України (13.04.2012 р.), в чинне законодавство було введено новий термін: «Єдиний реєстр досудових розслідувань» (далі по тексту – ЄРДР). Метою даного реєстру є облік структурними підрозділами заяв і повідомлень про вчиненні кримінальні правопорушення та інші події. Крім того варто зауважити, що законодавча ініціатива мала під собою благі наміри, оскільки було «обійдено» таку стадію як етап порушення кримінальної справи/провадження. Іншими словами, мова йде про те, що в ЄРДР мають бути внесенні всі подані заяви та повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, і саме з моменту внесення відповідних відомостей до реєстру розпочинається досудове провадження. Але на практиці все пішло по іншому, коли правоохоронні органи відмовляють у внесенні відомостей до ЄРДР, а свої дії обґрунтовують тим фактом, що подане повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, з юридичної точки зору, було розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Так, статтею 303 діючого Кримінального процесуального кодексу України (далі по тексту – КПК України) передбачено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, в тому числі, бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення. Дана стаття кореспондується із відповідним обов’язком слідчого/прокурора внести відомості до ЄРДР. Крім того, варто зауважити, що фактична відмова від внесення відомостей до ЄРДР свідчить про те, що подане повідомлення про вчинення кримінального правопорушення «де-факто» було вже розглянуто по суті та, що найголовніше, прийнято «попереднє» рішення про відсутність у діях винної особи складу кримінального правопорушення. Звертаю Вашу увагу, що відмова слідчого/прокурора від внесення відомостей до ЄРДР є абсолютно протиправною та незаконною.

Адвокат Володимир Комлик має практичний досвід роботи по оскарженню дій слідчого, у частині відмови від внесення відомостей до ЄРДР. Й у всій масі судових справ, подані скарги були задоволенні.

Порядку ведення ЄРДР детально врегульований Положенням «Про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань» (затверджено Наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 р., №139). При цьому, цікавим є момент, що прийняття заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події незалежно від місця і часу їх учинення, повноти отриманих даних, особи заявника здійснюється цілодобово і невідкладно тим органом поліції, до якого надійшла заява чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію, або слідчим, або іншою посадовою особою органу поліції, якою самостійно виявлено з будь-якого джерела обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. Облік таких заяв та повідомлень проводиться уповноваженими працівниками чергових частин органів поліції, працівниками інших структурних підрозділів цих органів, яких призначено підмінними черговими в установленому порядку, оператором телефонної лінії «102» або іншою посадовою особою.

При особистому зверненні заявника до органу поліції із заявою чи повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію уповноважений працівник чергової частини або інша службова особа в кімнаті для приймання громадян цілодобово оформляють протоколи усних заяв і відразу реєструють заяви в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчиненні кримінальні правопорушення та інші події.

Повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події, отримані оператором телефонної лінії «102», вносяться до робочого зошита, в якому зазначаються відомості про дату та час надходження повідомлення, хто повідомив (П.І.Б., місце проживання/місцезнаходження, телефон), стислий зміст заяви. Уся отримана інформація про кримінальні правопорушення та інші події після її внесення до робочого зошита відразу передається до органів поліції для реагування, про що робиться відмітка в робочому зошиті (кому передано повідомлення, номер реєстрації в журналі ЄО органу поліції).

Уповноважений працівник чергової частини органу поліції, отримавши заяву (повідомлення) про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію, відразу реєструє її (його) в журналі ЄО та направляє на місце події слідчо-оперативну групу чи групу реагування.

Інформацію, яка надійшла до чергової частини органу поліції, про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію на території обслуговування іншого органу поліції уповноважений працівник чергової частини відразу реєструє в журналі ЄО та невідкладно інформує про це той орган, на території оперативного обслуговування якого мала місце така подія.

Матеріали про вчинення правопорушення, що містить ознаки кримінального, заборонено передавати до іншого органу поліції без реєстрації в журналі ЄО та внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Заяви або повідомлення фізичних або юридичних осіб про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію можуть бути усними або письмовими. Усні заяви про вчинення кримінального правопорушення заносяться до протоколу прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення або таке, що готується.

Особа, яка подає заяву чи повідомляє про кримінальне правопорушення, під підпис попереджається про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, передбачену статте. 383 Кримінального кодексу України.

About the author

komlyk administrator

Напишіть відгук