Вас затопили – що робити?

Bykomlyk

Вас затопили – що робити?

Більшість з нас проживає в багатоквартирних будинках, і найпоширеніше лихо – затоплення сусідами з верху. Затоплення квартири завжди має для вас негативні наслідки: зіпсований ремонт, зіпсовані речі, меблі або техніка, це вже не кажучи про настрій та нерви.

Причини затоплення можуть бути найрізноманітніші: ваші горе-сусіди забули вимкнути воду, в них несправна пральна машина, яка постійно підтікає а вони про це навіть і не знають, також бувають випадки не пов’язанні з діяльністю або бездіяльністю сусідів: зрив водопровідної труби або будь-якої іншої поломки які призвела до таких наслідків.

Що ми робимо в таких ситуаціях? Як правило, ми швидко біжим до наших «добропорядних» сусідів, щоб як найшвидше вияснити ситуацію. Можливо запропонувати допомогу, не тому що ми все пробачили та забули, а що б врятувати те майно що ще не зазнало наслідків «світового» потопу. В панічному стані, ми часто губимося, та не можемо відразу чітко збагнути, як правильно себе поводити в даних ситуаціях.

То що робити? Як що відносини із сусідами у вас добропорядні і вони добровільно відшкодують вам понесені вами збитки, то ви щасливі мешканці. Проте, на практиці буває досить часто, що сусіди не збираються відшкодовувати вам заподіяні збитки, а й ще в додачу не визнають своєї вини, стосовно причини яка призвела до затоплення квартири.

В такому випадку, єдиним варіантом, що дозволить вам отримати компенсацію/відшкодування є звернення до суду з позовом про відшкодування шкоди, завданої залиттям квартири.

Перед зверненням до суду в першу чергу необхідно здійснити ряд дій щодо фіксації факту залиття квартири та збору доказової бази. Для цього необхідно:

  1. Провести детальну фото та відеофіксацію залиття. Це можна зробити як особисто так і з залученням експертної установи в приватному порядку.
  2. Негайно звернутися до управителя будинку або ОСББ з вимогою про проведення огляду залиття квартири та складення відповідного Акту.

Акт повинен містити інформацію, зокрема про:

  • Час та місце його складання;
  • Детальний опис усіх пошкоджень і збитків, завданих залиттям;
  • Підписи усіх осіб, що брали участь в огляді;
  • Відтиск печатки;
  • Пояснення потерпілого та особи, що завдала шкоди (якщо вона погодиться надати пояснення);
  • Зазначення причини залиття.

Дана категорія судових справ підсудна та підвідомча судам загальної юрисдикції та розглядатиметься судом за місцем проживання Відповідача (особи, що завдала шкоди).

За розгляд даного судового спору потрібно сплатити судовий збір у розмірі 1% ціни позову (тобто від розміру відшкодування, але не менше 640 грн.). в подальшому, за умови задоволення позовних вимог – судові витрати мають бути стягнуті з Відповідача на Вашу користь.

Визначення розміру завданої шкоди

Для стягнення судом розміру завданої шкоди необхідно надати докази на підтвердження розміру такої шкоди. Зважаючи на вказане є два варіанти визначення такої шкоди:

  • Досудовий: звернення в приватному порядку до експертної установи для отримання висновку про розмір заподіяної шкоди та додання до позову копії цього висновку;
  • Судовий: подання до суду клопотання про призначення експертизи та подальше призначення судом експертизи.

За проведення як судової експертизи та і позасудового визначення розміру шкоди необхідно буде сплатити вартість проведення такого дослідження, розмір якого залежатиме від обраної експертної установи.

Як зазначалося вище, витрати які ви понесете під час розгляду справи в судовому порядку, можете покласти на Відповідача.

Не варто забувати, що ви маєте право на відшкодування і моральної шкоди. Сума компенсації моральної шкоди, залежить від ваших особистих доводів, та тих реальних незручностей які ви вимушені стерпіти, у зв’язку із виникненням таких обставин.

About the author

komlyk administrator

Напишіть відгук