«Сміття Вашого сусіда під Вашим же ж парканом чи будинком?»

ByВолодимир Комлик

«Сміття Вашого сусіда під Вашим же ж парканом чи будинком?»

Кожен з нас хоче жити на чистому подвір’ї й дихати свіжим повітрям, зокрема коли мова йде про приватний будинок. І здавалося б, все в наших руках – достатньо просто бути охайним й доглядати за своїм же ж подвір’ям. Мабуть що так, як би не одне «але», це якщо Ваш сусід не зовсім охайний й влаштував на своєму подвір’ї просто смітник, звалище. Здавалося б нічого страшного в цьому не має, за умови якщо такий смітник не заважатиме Вам дихати й просто насолоджуватися чистим повітрям.

В подібній ситуації опинився один з наших Клієнтів, коли прокинувшись рано вранці останній відчув неприємний «запах» звалища з вікна. Пізніше виявилося, що його сусіду, просто так і раптово, захотілося перенести свій смітник, і тепер він розташовувався прямо біля меж земельних ділянок, а це фактично два метри до будинку Клієнта. Більше того, сміття почало просто накопичуватися і його стало навіть помічати із за паркану (висота сягнула понад 1,5 метри). Спокійно вийти на вулицю Клієнт вже змоги не мав, оскільки від смітника запах поширювався практично на всю вулицю (а це понад сім будинків).

Відповідно до ст. 103 Земельного кодексу України, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (неприємні запахи, забруднення, тощо).

* Ч. 2 ст. 103 ЗК України передбачає те, що власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані не використовувати земельні ділянки способами, які не дозволяють власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок використовувати їх за цільовим призначенням (неприпустимий вплив).

* Ч. 3 ст. 103 ЗК України зобов’язує власників та землекористувачів земельних ділянок співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю.

* ст. 104 ЗК України передбачає, що власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу. Якщо дії сусіда є неправомірними та не відповідають умові заподіяння як найменших незручностей, такі дії підлягають припиненню.

* в Законі України «Про охорону навколишнього природного середовища», а саме ст. 12 передбачено обов’язки громадян, які пов’язані з бережливим ставленням до природи, її охорони та раціонального використання її багатств відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

 

Власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).

Для захисту власних прав, Вам перш за все, до моменту звернення до суду із відповідним позовом, потрібно звернутися до органу місцевого самоврядування із заявою про створення тимчасової комісії для складення акту огляду території будинку та, відповідно, фіксування в такому акті порушення санітарно-епідеміологічних норм. До складу відповідної комісії просіть включити представників лабораторії досліджень Державної установи «Київський обласний лабораторний Центр МОЗ України» та Держпродспоживслужби.

Лише після отримання відповідного акту можна ставити питання про підготовку позову та звернення до суду за захистом порушених прав.

About the author

Володимир Комлик administrator

Напишіть відгук