Оподаткування спадку в 2017 році

Bykomlyk

Оподаткування спадку в 2017 році

23 лютого 2017 року Президент України підписав Закон України № 1910 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини».

Дані зміни спрямовані на звільнення від сплати податку на доходи фізичних осіб при оформленні спадщини не лише спадкоємців першої черги споріднення, а й другої. При цьому оцінка майна для таких спадкоємців не здійснюється.

До набрання чинності даного закону друга черга спадкоємців мала сплатити 5% податку за оформлення спадщини.

Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України до першої черги спадкоємців за законом належать: діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Стаття 1262 Цивільного кодексу України наводить вичерпний перелік осіб, які належать до другої черги спадкоємців за законом, а саме: рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Таким чином, перша та друга черги, це найближчі родичі спадкодавця.

На практиці, дуже часто виникали випадки, коли у спадкоємця другої черги (єдиний спадкоємець спадкодавця) не було можливості прийняти спадщину, оскільки вартість оцінки майна та сплата податку від вартості майна була занадто високою, в такому разі спадщина переходила у власність Держави.

Як відбувається прийняття спадщини у 2017 році?

Після смерті особи, родичі (спадкоємці) звертаються до суб’єктів оціночної вартості для здійснення оцінки майна, оскільки без такої оцінки нотаріус або представник селищної ради не зможе її оформити. Проте, як говорилося вище, є категорія спадкоємців які звільняються від проведення оцінки майна, це спадкоємці першої та другої групи. Також, під час оформлення спадщини, спадкоємці мають сплатити 5% податку від оціночної вартості майна, яке успадковується. До набрання чинності даного Закону, від сплати такого податку звільнялися спадкоємці першої черги.

Дані зміни стосуються не лише спадкування, тепер об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 Податкового кодексу України, подаровані платнику податку іншою особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими для оподаткування спадщини.

Перелік  об’єктів спадщини що оподатковуються:

а) об’єкт нерухомості;

б) об’єкт рухомого майна, зокрема:

предмет антикваріату або витвір мистецтва;

природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння;

будь-який транспортний засіб та приладдя до нього;

інші види рухомого майна;

в) об’єкт комерційної власності, а саме: цінні папери (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об’єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу від неї, майнові та немайнові права;

г) сума страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, а також сума, що зберігається відповідно на пенсійному депозитному рахунку, накопичувальному пенсійному рахунку, індивідуальному пенсійному рахунку спадкодавця – учасника накопичувальної системи пенсійного забезпечення;

ґ) готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

Таким чином, особи, які перебувають у першій та другій черзі споріднення з особою, яка передає їм майно в дар, звільняються від сплати податку на доходи фізичних осіб (до них застосовується 0% податку).

About the author

komlyk administrator

Напишіть відгук