ФІКТИВНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО/КОНВЕРТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР (СТАТТЯ 205 КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ)

Bykomlyk

ФІКТИВНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО/КОНВЕРТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР (СТАТТЯ 205 КРИМІНАЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ)

Так, згідно діючого законодавства України про кримінальну відповідальність, фіктивне підприємництво, тобто створення або придбання суб’єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона, є кримінально-караним.

В ту ж чергу, для інкримінування особи кримінального правопорушення, склад якого передбачений ст.205 КК України, необхідно встановити наявність всіх чотирьох обов’язкових елементів складу правопорушення, а саме об’єкт, об’єктивна сторона, суб’єкт та суб’єктивна сторона. Більш детальна характеристика таких елементів буде наведена нижче по тексту. Але перед цим вважаю за необхідне зазначити наступне.

Чинне законодавство не містить поняття/дефініції терміну «конвертаційний центр», натомість є визначення терміну «фіктивне підприємництво. Зокрема, мова йде про те, що фіктивне підприємництво – це діяльність суб’єктів підприємницької діяльності з метою (1) прикриття незаконної діяльності (легалізація доходів одержаних злочинним шляхом) або ж (2) зайняття забороненими видами діяльності. На сьогоднішній день під конвертаційними центрами розуміють так звані «податкові ями», структурні механізми оптимізації оподаткування.

Діяння, які можуть бути інкриміновані за ст.205 КК України, повинні носити активний характер та полягають у:

А)  створенні суб’єктів підприємницької діяльності з метою з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона;

Б) придбанні суб’єктів підприємницької діяльності з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона.

Варто зауважити, що кримінально правове визначення фіктивного підприємництва необхідно відмежувати від господарсько-правового визначення фіктивної діяльності суб’єкта господарювання. Так, статтею 55-1 Господарського кодексу України визначено, що ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою – підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними:

зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи;

незареєстровано у державних органах, якщо обов’язок реєстрації передбачено законодавством;

зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження;

зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.

Тобто, в даному випадку мова йде про те, що сам юридичний факт наявності фіктивного підприємства – ще не є достатньою правовою підставою для ведення мови про кримінально-правовий характер діянь особи.

About the author

komlyk administrator

Напишіть відгук