Адвокатське об‘єднання «ЕДВАЙС» спеціалізується в широкому колі правовідносин, тому наразі супроводжує кримінальну справу по ухиленню від сплати податків.

Bykomlyk

Адвокатське об‘єднання «ЕДВАЙС» спеціалізується в широкому колі правовідносин, тому наразі супроводжує кримінальну справу по ухиленню від сплати податків.

Адвокатське об‘єднання «ЕДВАЙС» спеціалізується в широкому колі правовідносин, тому наразі супроводжує кримінальну справу по ухиленню від сплати податків.

Останнім часом це навіть стало нормою поведінки багатьох суб’єктів господарської діяльності, оскільки в підсумку вони отримують кошти для ведення бізнесу і неформального вирішення нагальних виробничих і соціальних проблем у специфічних для України умовах недосконалості демократичних інститутів і розквіту корупції.

Разом з тим це призводить до розвитку ряду негативних тенденцій в економіці і соціальній сфері: порушення правил чесної конкуренції, росту корупції, недостатнього фінансування суспільного сектору господарства, відтоку капіталів за кордон.

Кримінальне провадження щодо ухилення від сплати податків має низку особливостей.

Так, злочин, передбачений ст. 212 КК України, є специфічним видом кримінальних правопорушень і полягає в умисному ухиленні від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) та інших внесків, що входять до системи оподаткування, якщо такі діяння призвели до фактичного ненадходження коштів до бюджетів або державних цільових фондів у визначених розмірах.

Таке ухилення може здійснюватися різними способами, приклади яких наведено в  п.13 чинної постанови Пленуму Верховного Суду України від 08.10.2004 “Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів”шляхом неподання документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів та інших обов’язкових платежів, приховування й заниження об’єктів оподаткування тощо.

При цьому ст. 212 КК України є бланкетною нормою, тобто передбачає встановлення факту порушення конкретної податкової норми, внаслідок якого сталася несплата податків.

На практиці ми стикалися із неправомірними діями юридичних осіб,  спрямованими на неправдиве подання інформації в податковій звітності, які супроводжуються підробкою первинних та інших документів (у тому числі з так званих “безтоварних” операцій).

Нижче відобразимо в таблиці класифікацію відповідальності за ККУ, змінену з 2017 рік (прожитковий мінімум на одну працездатну особу 1600 грн.

Класифікація за Кримінальним кодексом України Сума ухилення від сплати податків (50% від прожиткового мінімуму на одну працездатну особу 800 грн.) Відповідальність
ч. 1 ст. 212 ККУ 800 000 грн. Штраф від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
ч. 2 ст. 212 ККУ 2 400 000 грн. Штраф від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
ч. 3 ст. 212 ККУ 4 000 000 грн. Штраф від п’ятнадцяти тисяч до двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Також слід звернути увагу на особливість звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення злочину передбаченого ст.212 КК України.

Відповідно до ч.4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).

Цей момент визначений п.14 ч. 1 ст.3 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно для якого притягнення до кримінальної відповідальності – стадія кримінального провадження, яка починається з моменту повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Отже, навіть якщо буде порушено кримінальне провадження, то до повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину передбаченого ст. 212 КК України така особа має можливість бути звільненою від кримінальної відповідальності.

Також необхідно згадати ще один варіант уникнення кримінального покарання. Про нього йдеться у ч. 5 ст. 212 КК України, відповідно до якої діяння, передбачені частинами першою – третьою цієї статті, не вважаються умисним ухиленням від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), якщо платник податків досяг податкового компромісу відповідно до підрозділу 9-2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Відповідно до підрозділу 9-2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, податковий компроміс – це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу.

Платник податків, який вирішив скористатися процедурою податкового компромісу, під час дії податкового компромісу за такі податкові періоди має право подати відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, в яких визначає суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або суму завищення податкового кредиту з податку на додану вартість.

Суб’єкт злочину за ст. 212 КК України є спеціальним

Суб’єктом злочину можуть бути наступні особи:

– службова особа підприємства, установи, організації незалежно від форми власності;

– особа, яка займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи;

– будь-яка інша особа, яка зобов’язана сплачувати податки, збори, інші обов’язкові платежі.

About the author

komlyk administrator

Напишіть відгук