Як захистити авторське право на твір?

ByВолодимир Комлик

Як захистити авторське право на твір?

Напевно будь-який автор музики, тесту вірша чи пісні чи будь-якого іншого твору задумувався, що, крім отримання задоволення від заняття улюбленою справою, можна ще й отримувати матеріальну винагороду за результати своєї творчої діяльності. Для цього автору слів чи музики необхідно  знати, як же йому захистити авторське право на власний твір, а також отримувати прибуток за його використання іншими особами.

Музичний твір може бути як з текстом (тобто музика з текстом), так і без (музика без слів).

Законом встановлено, що автором твору визнається особа, яка зазначена як автор на оригіналі або екземплярі твору, доки не доведено зворотне. Тобто реєстрація авторського права не є обов’язковою, а авторське право на твір виникає з моменту створення.

Однак існують непоодинокі випадки присвоєння результатів творчої праці та використання їх без згоди автора та виплати йому гідної винагороди.

При виникненні спорів щодо авторства або спорів пов’язаних з незаконним використанням твору (без згоди автора і без виплати йому винагороди), необхідно підтвердити свої авторські права на твір. Достатніми доказами може бути екземпляр твору з зазначенням на ньому дати виникнення авторських прав, а також ім’я самого автора.

Найбільш простим способом попередження незаконного використання Вашого твору, є надсилання через Укрпошту конверта, в якому міститься оригінал твору (у нашому випадку – це може бути компакт-диск із записом музики, надрукований текст, якщо музика з текстом, а також можна вкласти у конверт і нотний запис музики). Лист має бути за Вашим підписом, відправлений Вами на Вашу ж адресу. На штемпелі листа стоятиме дата, що стверджуватиме про пріоритет його походження. А лист необхідно відкривати у випадках, коли потрібно в судовому порядку відстояти і підтвердити своє авторство.

Найбільш сильним доказом авторського права на твір в особи є добровільна реєстрація свого твору. Наявність Свідоцтва про реєстрацію дозволить якісно захистити авторське право. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір фіксує: назву твору, дату пріоритету (дату реєстрації), інформацію про автора твору, правовласника твору (авторські майнові права).

Реєстрація авторського права на твір потрібна для забезпечення себе від можливих його порушень з боку інших осіб.

Таким чином, сам факт реєстрації, не тільки робить захист авторських прав більш ефективним, але й буде превентивним механізмом для несанкціонованих дії іншими особами.

Отримавши охоронний документ на авторське право – Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір, автор не має перешкод комерціалізувати майнові права інтелектуальної власності:

  • свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір дає виключне право перешкоджати неправомірному використанню твору, у тому числі забороняти таке використання виключне право дозволяти використовувати твір;
  • авторське право, як об’єкт інтелектуальної власності можна оцінити, поставити на баланс підприємства, в якості нематеріального активу;
  • передати авторські права на твір, відчуження права автора, передавати виключне право на використання твору, передавати не виключне право на використання твору. Передача майнових прав, може бути, оформлена ліцензійним договором, договором передачі прав, авторським договором.

Документи, необхідні для реєстрації авторського

права на твір

Заявка на реєстрацію авторського права на твір повинна містити:

• заяву (викладену українською мовою, що складається за встановленою формою);

• примірник твору;

• документ, що свідчить про факт i дату оприлюднення твору (за наявності);

• документ або копію документа про сплату збору за підготовку до реєстрації авторського права, або копію документа, що підтверджує наявність пільг;

• документ про сплату збору за оформлення i видачу свідоцтва або копію документа, що підтверджує наявність пільг;

• довіреність, оформлену в установленому порядку, якщо заявка подається довіреною особою.

Щодо отримання детальної консультації та замовлення послуги зверніться до нашої компанії, наші спеціалісти залюбки дадуть відповіді на всі Ваші питання та допоможемо з реєстрацією.

About the author

Володимир Комлик administrator

Напишіть відгук